GEŠTALT PSIHOTERAPIJA
GEŠTALT PSIHOTERAPIJA
Geštalt terapevt je usposobljen, da s pomočjo kontakta, dialoga in odnosa, ki ga razvije s klientom, le-ta spozna sebe, se zave sebe in načinov, na katere sooblikuje odnose z drugimi ljudmi ter s tem poveča možnosti izbire in odgovornosti do tega, kako doživlja svoje življenje »tukaj in zdaj«. Splošna navodila ali recepti za življenje ne obstajajo, je le posameznik, ki nosi rešitve zase v sebi, le da do njih ne more sam.
Eden od osnovnih ciljev geštalt terapije je kvaliteta zavedanja, ki klientu odpira možnost izbire in s tem prevzemanja odgovornosti za oblikovanje lastnega življenja. Za geštalt terapevta je najbolj relevantno vprašanje, kaj in na kakšen način lahko preko lastnega zavedanja spozna oz. uvidi klient sam. Geštalt terapevt zato ne prevzema vloge eksperta za klientovo doživljanje in njegove življenjske odločitve. Bolj kot njegove interpretacije ga zanima klientovo lastno doživljanje. Njegova vloga eksperta je predvsem v oblikovanju terapije na način, ki klientu omogoča, da sam postaja vse bolj avtonomen ekspert za svojo lasten obstoj. V praksi to pomeni, da terapevt s klientom raziskuje njegovo doživljanje, mu pomaga, da ozavesti lastne potrebe in občutke, sprejema svoje lastne odločitve, razvija sposobnost globljega razumevanja sebe in okolja ter odkriva nove, drugačne in bolj zadovoljive možnosti reševanja svojih težav.
Področja obravnave
-
premagovanje različnih težav in čustvenih stisk
-
težave v medosebnih odnosih
-
težave v komunikaciji
-
težave z izražanjem čustev
-
izguba življenjskega smisla in depresivnost
-
težave s spanjem
-
slaba samopodoba
-
različni strahovi, tesnobe, napadi panike…
-
-
predelovanje travmatičnih doživetij
-
zlorabe
-
nasilje
-
izgube…
-
-
predelovanje nedokončanih zadev iz preteklosti, ki hromijo zadovoljno življenje v sedanjosti
-
osebna rast, izboljšanje samopodobe
-
obvladovanje stresa in preprečevanje izgorelosti pri delu
-
telesne težave, ki nimajo organskega vzroka
-
druge težave, pri katerih si ne moremo pomagati sami.
Pri svojem delu sem zavezana Etičnemu kodeksu Slovenskega društva za gestalt terapijo SLOGES. Etični kodeks mi nudi osnovo pri oblikovanju odnosov s klienti, klientom pa nudi informacijo o tem, katera etična načela in profesionalne zahteve sem dolžna upoštevati pri svojem delu. Kršitve etičnega kodeksa obravnava Častno razsodišče SLOGES-a po postopku, ki ga opredeljuje Pravilnik o pritožnih postopkih.
Etični kodeks si lahko ogledate tukaj.